Sınav Kaygısı

Kaygı, bir durumu veya herhangi bir değerlendirme ortamında bireylerin yaşadığı fizyolojik , davranışsal ve bilişsel yönleri olan hoşlanılmayan bir duygusal ya da heycansal durumdur.
Sınav kaygısının doğasını inceleyen araştırma sonuçlarına göre kaygı yaşantısının iki temel öğesi vardır.
HEYECAN: Sinir sisteminin uyarılmasından kaynaklanan kalp çarpıntısı, mide bulantısı, panik gibi duygusal ve fizyolojik yaşantılardır.
ENDİŞE ve KURUNTU: Başarısızlık sonuçları olumsuz benlik değerlendirmeleri kendini başkalarıyla kıyaslama bilişsel unsurlar olarak da başarısızlığın sonuçlarını düşüncesi ve kötü yapacağı beklentisi.

Sınav kaygısına sebep olacak birçok etken vardır. Kaygılanma durumları bilgiler arasında bağları kopartarak kişilere fiziksel anlamda zarar verebilecek boyutlara ulaşabilir.

Çalışma şekline bağlı olarak kaygılar ortaya çıkabilir. Bilgiye ulaşmak isterken görsel olan konulardan uzak kalmak genç için sıkıntı yaratabilir. Sadece okumak ve ezber yapmak tüm beyni yorup bilgi kirliliğine yol açabilir. Burada kişi; kendisini herkesle eş görmemeli ve kendisine özel program hazırlıyor olmalıdır…

Bir anne veya baba çocuğuna ‘’tek umudum sensin senden başka güvencem yok okuyacaksın, sınavın iyi geçecek sana çok güveniyorum ‘’demesi; çocuğun sınavda aşırı kaygılanmasına neden olacaktır. Aynı şekilde aileden gelen ‘’yapacaksın başka yolu yok’’ gibi eleştirili yaklaşımda yine psikolojik olarak çocuğa baskı oluşturarak kazanacağı bilgilerin önüne geçebilmektedir.

Unutmayın ki, hiçbirşey çocuğunuzdan daha kıymetli değil.


Paylaş:

Etiketler: sınav kaygısı,