Mutlu Değilim

Son zamanların en popüler sorunu, “mutlu değilim”. Mutlu olmadığını düşündüren nedir sana ey insan!? Peki ya mutlu olduğunu nasıl anlıyorsun? Ne senin mutluluk tanımın?

Sürekli bir iyi hissetme hali midir bunun cevabı? Eğer cevabın buysa yanlış bir beklenti içindesin, çünkü sürekli iyi hisseder olamazsın.

Mutluluk, ihtiyaçlarının karşılanması halinde beklentilerinin gerçekleştiğini gördüğün an hissettiğin geçici bir duygu sadece.

Hadi baştan başlayalım. Sor kendine, nedir ihtiyaçların karşılanması gereken? Şimdi bu ihtiyaç listeni önem sırasına koy. Tekrar sor kendine, birinci sıradaki ihtiyacımın benim için anlamı nedir? Ona ihtiyaç duyduğuma neden inanıyorum? Bu ihtiyacımı karşılayamazsam ne olur en kötü ihtimalle? Sırayla her ihtiyacına tek tek bu adımları uygula. Hepsine cevap verdiğini varsayalım.

Asıl soru geliyor kendine soracağın. İhtiyacımı karşılamak için ben ne yapıyorum? Onu elde etmek için yeterli çabayı verdiğime gerçekten inanıyor muyum?

Her yolu denediğine, her açıdan baktığına gerçekten eminsin diyelim. Ne olur? O ihtiyacın karşılanmazsa sana ne olur? En son geldiğin nokta üzülürüm oldu. Üzüntü, bir duygu aynı mutluluk gibi. Üzüntünle başedemez misin? Onunla başetmek için ne yapmalısın? Şimdiye kadar yaptıklarından farklı ne yapmalısın?

İhtiyacın olan şey sende gizli, kendine sorduğun sorularda ve bahanesiz cevapların ardında saklı. Doğru açıdan bakarsan görebilirsin gerçekten neye ihtiyacın olduğunu.

Mutluluk da diğer hepsi gibi sadece bir duygu ve hiçbir duygu sürekli kalıcı değil. Üzüntün geçtiğinde neden üzgün değilim diye sormadığına göre, mutluluğun geçtiğinde de neden mutsuzum diye sorma kendine. Sadece duygunu yaşa.

Ne beklediğini bilmezsen, gerçekleşeni farkedemezsin.

Özlem MAMA


Paylaş: