Ben Dili

Ailenizin üyelerinden herhangi birisiyle tartışmadan konuşmayı başaramıyor musunuz?

Tartışmak istemiyorsunuz ama aranızdaki konuşma eninde sonunda tartışmayla mı sonuçlanıyor.

Bir de bakıyorsunuz öfkelenmişsiniz ya da karşınızdakini öfkelendirmişsiniz.

Üstelik nasıl bu noktaya geliverdiğinizi anlayamıyorsunuz bile.

O zaman ya iletişim engelleriniz var ya da ben dili kullanmayı bilmiyorsunuz.

İşte Ben Dili formülü:

………yaptığın zaman,
ben…………hissediyorum
.……….istiyorum.

Önce çatışmanızın nasıl başladığını anlamaya çalışalım:
Eşiniz evde yemeğini yedi ve televizyonun başına oturdu. Siz de bu durumdan şikâyetçisiniz. Her seferinde şikayetinizi dile getiriyorsunuz, ancak sonuç bir türlü değişmiyor.

Sen dili: Kapat şu televizyonu. Sana kaç kere söyledim biraz benimle ve çocuklarla ilgilen diye.

“Sen” mesajıyla bir cümleye başladığınızda
(“Sen şöylesin.”, “Sen böylesin.”, “Böyle yaptın.”, “Böyle söyledin.”, “Böyle konuşmayı bırak!”, “Kes şunu!” vb.) karşınızdaki kişi kendini suçlanmış hissedebilir, kendisine değer verilmediğini düşünebilir, kendini savunma ihtiyacı duyabilir. Bu da konuşmanın karşılıklı suçlamalar ve anlayışsızlık içinde devam etmesine, sonuçta da karşılıklı öfke uyanmasına sebep olur. Üstelik esas konudan uzaklaşılır ve çatışmanın başlama nedeni çözülemediği için, bu konu ileride de sorun olmaya devam eder.

Yemekten hemen sonra televizyonun karşısına geçtiğin zaman, kendimi yalnız ve değersiz gibi hissediyorum. Benimle ve çocuklarla vakit geçirmene ihtiyacım var. Yemekten sonra biraz birlikte vakit geçirdikten sonra televizyon izlemeni istiyorum.

Bu cümlede “ben dili” kullanıldığı için, kişi kendisini suçlanmış hissetmez. Böylece esas konudan uzaklaşmadan dinlemeye devam eder. Cümlenin yükünü kendi üzerinize aldığınızda (“Ben üzülüyorum.”, “Kendimi kötü hissediyorum.” vb.) karşınızdaki kendinde bu durumu düzeltmek üzere bir sorumluluk hissetmeye başlar. Üstelik son cümlede ne istediğinizi net bir şekilde söylediğiniz için, çözüme doğru bir adım atmış olursunuz.

Ben dilini kullanmayı denemeniz hayatınızda bir çok çatışmayı önlemenizi sağlayabilir.

Paylaş: